Şampiyonlar Ligi’nde tartışılan sistem değişiyor

UEFA, 2024-2025 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi’ndeki takım sayısını 32’den 36’ya yükseltecek. Yeni sistemde geleneksel grup aşaması yerini lig formatına bırakacak. İsviçre sistemi olarak adlandırılan yeni modelde turnuva, lig usulüne göre oynanacak.

36 takımın dahil olduğu tek lig formatında her takım dördü iç sahada dördü de deplasmanda olmak üzere 8 farklı takımla 8 maç oynayacak. Takımlar dokuzarlı dört torbaya bölünecek. Her takım, her torbadan iki tane olmak üzere sekiz farklı rakiple karşılaşacak.

Sky Sports’un haberine göre; Şampiyonlar Ligi’nin genişletilmiş yeni formatı, kura çekiminde de değişikliğe neden olacak.

UEFA kura simülasyonları, yeni format için manuel kura çekiminin 3-4 saat süreceğini ve toplam 900 top gerektireceğini gösterdi.

KULÜPLER MANUEL OLARAK ÇEKİLECEK

Bu süreyi çok uzun bulan UEFA yetkilileri, yeni formatın kura çekimi için hibrit bir yöntem kullanmaya karar verdi. Buna göre kulüpler manuel olarak çekilecek, ardından bilgisayar kontrolü ele alacak ve takımların grupta maç yapacağı 8 rakibini seçecek.

Yeni kura çekimi modelinin yaklaşık 35 dakika sürmesi bekleniyor. Bu sürenin mevcut formattaki çekilişle aynı olduğu belirtildi.

Yazılım, ülke korumasını da hesaba katacak ve çok olağandışı durumlar dışında, kulüpler kendi ülkelerindeki rakiplere karşı oynamayacak. Kulüpler aynı ülkeden en fazla iki rakiple karşılaşacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir