355 milyon dolar para cezasına çarptırılan Donald Trump, ayakkabı satmaya başladı

ABD’de emlak dolandırıcılığı suçundan 355 milyon dolar para cezasına çarptırılan eski başkan Donald Trump, ayakkabı işine girdi. ‘Sneaker Con’ isimli etkinlikte yeni ayakkabı markasını tanıtan Trump, “Bunu uzun zamandır yapmak istiyordum” dedi.

Trump, 399 dolar (yaklaşık 12 bin TL) fiyat etiketine sahip, arkasında Amerikan bayrağı detayı bulunan altın renkli spor ayakkabıyı katılımcılara gösterdi. “Asla Teslim Olma” isimli ayakkabıyı tanıtan Trump, hem yuhalandı hem tezahüratlarla karşılandı. Ayakkabının lansmanı, Trump’ın New York’ta emlak dolandırıcılığından suçlu bulunmasından sonra yapıldı. ‘Dolandırıcılık’ suçundan 354,9 milyon dolar para cezasına çarptırılan Trump, bir başka davada ‘iftira’ gerekçesiyle 83 milyon dolar ceza almıştı.

Ne olmuştu?

New York Başsavcısı Letitia James, Trump’ın, üç çocuğu ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan Trump ve çocuklarının New York’ta şirket kurmalarını, 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını ve 370 milyon dolar para cezasına çarptırılmalarını talep ediyordu.

Yargıç Arthur Engoron, “emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı” suçlamasıyla açılan davada eski başkan Trump ve “Trump Organization” adlı şirketinin anlaşmalar ve finansman sağlama evrakında varlıklarına aşırı değer biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından kişileri dolandırdığına ilişkin iddiaların mahkemede değerlendirilmesine hükmetmişti.

Engoron, 35 sayfalık kararında Trump ile şirketi ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında sürekli yalan söyleyerek uygun şartlarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti. 2 Ekim 2023’te başlayan duruşmalar, 11 Ocak’taki kapanış konuşmalarıyla sona ermişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir