Trabzonspor camiasından yeni yönetime: ‘Altyapıya önem verilmeli’

TRABZON – Trabzonspor’da, Ertuğrul Doğan’ın başkanlığa seçilmesinin arından yeni yönetim, izleyeceği yol haritası için çalışmalara başladı. Geçtiğimiz sezon yaşanan şampiyonluğun ardından düşüşe geçen ve bu sezon beklentilerin altında kalan Bordo-Mavili kulüpte, 2 milyar 835 milyon liraya yükselen borç, en önemli sorun olarak görülüyor.

Doğan yönetimi, öncelikle 38 milyon euro’yu bulan kadro maliyetini 25 milyon euro seviyelerine indirmek istiyor. Bu amaçla yüksek maliyetli oyuncularla yollarını ayırmayı planlanıyor. Bu doğrultuda kulüp, ilk olarak 31 yaşındaki Brezilyalı stoperi Vitor Hugo’nun ülkesinin Bahia takımına satışını gerçekleştirdi. Kulüpte ayrılıkların devam etmesi bekleniyor. Bordo-Mavili camianın önemli isimleri, kulübün geleceği için doğru bir ekonomik planlama yapılması gerektiğini dile getiriyor.

Sadri Şener

‘ALTYAPIYA DÖNÜK HAMLELER YAPILMALI’

Trabzonspor’un 1992-1994 ve 2007-20013 yılları arasında başkanlığını yapan Sadri Şener, kulübün geliri artıracak projelere ihtiyacı olduğunu söylüyor. Doğan ve yönetimine başarılar dileyen Şener, “Arkadaşlarımız zor zamanda bu göreve talip oldu. Sayın Ertuğrul Doğan, önceki yönetimin içindeydi, borcu ve rakamları biliyor. Ona göre tedbirleri almıştır. Gelirleri artıracak, maliyeti düşürecek hamleler yapılmalı. Daha ucuz, altyapıya dönük hamleler yapılmalı. Klasik laflardır bunlar” dedi.

Geçtiğimiz sezon yaşanan şampiyonluğun ardından kadro yapılanmasında yanlış bir yol izlendiğini kaydeden Şener, “Şampiyon olan takım bozulmaz, 2-3 takviye yaparsın. Bu yapılmadı. Kadro bozulunca taşlar yerine oturmadı. Ama her yıl şampiyon olunacak diye bir şey yok. Mayıs-haziran ayında yapılacak transferlerde iyi seçimler yapılmalı. Mevcudu koruyup eksikler tamamlanmalı. Hoca tercihi önemli bunda. Yerli bir hoca tercih edileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Caption

‘TRANSFERDE TARAFTAR BASKISINA ALDANILMAMALI’

Vitor Hugo’nun ayrılığının ardından Uğurcan Çakır, Anastasios Bakasetas, Abdülkadir Ömür’ün de bonservis geliri elde etmek için satılabileceği kaydediliyor. Takımın önemli oyuncularının satışa çıkarılmasının, kadro zaafiyeti oluşturmasından endişe ediliyor. Kulüpte uzun yıllar yöneticilik yapan Hayrettin Hacısalihoğlu, takımın yarışabilir seviyeden uzaklaşmaması için kadro yapılanmasının doğru bir planla yürütülmesi gerektiğini aktarıyor.

Ekonomik olarak her zamankinden daha büyük sıkıntılar olduğunu ifade eden Hayrettin Hacısalihoğlu, “Sadece Trabzonspor’da değil, Türk futbolunda bir kriz var. Bu şartlarda iyi bir kadro oluşturma imkanı çok yok. Ekonomisi bozuk bir kulübün, takımı iyi de olsa ödemeleri aksayacağı için kötü bir kadroya dönüşecektir. Ekonomisi iyi bir kulübün ise kadro kötü olsa dahi başarı elde etme şansı daha yüksek. İyiye ya da kötüye bakmadan yüksek maliyetli oyuncular 1-2 yıllık süreçte takımdan gönderilmeli. Sonuç olarak işin başı ekonomi” değerlendirmesini yaptı.

‘SADECE İYİ OYUNCULAR VE İYİ KADRO YETMİYOR’

Hacısalihoğlu, Trabzonspor’un transferde genç ve yetenekli isimlere yönelmesiyle ve altyapıya önem vermesiyle ekonomik sorunları daha kolay atlatabileceğini söyledi. Transferde taraftar baskısına aldanılmaması gerektiğini vurgulayan Hacısalihoğlu, “Transfer tutmayınca gelirken ayrı giderken ayrı maliyet oluşturuyor. Altyapıya önem verilmeli, oradan oyuncu yetiştirilip takıma katılmalı. Türkiye’den ve yurt dışından yetenekli gençler takıma dahil edilmeli. Kulübe ve kente uyum sağlayacak Gürcistan, İran, Yunanistan gibi yakın coğrafyalardan oyuncuları keşfetmek için buna yönelik bir çalışma olması gerekiyor. Bunun meyveleri 3-4 yıl sonra toplanır. Sadece iyi oyuncular ve iyi kadro yetmiyor. Uyum ve hedeflerin birleşmesi de gerekiyor” diye konuştu.

Teknik direktör olarak takımdan ayrılan Abdullah Avcı yerine yardımcısı Orhan Ak ile sezonun tamamlanması kararını doğru bulmadığını kaydeden Hacısalihoğlu, “Hiçbir şekilde kulübe uygun bir hoca değil. O seviyede bir hoca düşünülüyorsa, kulüp içinde ya da camiadan bir hoca takımın başına geçirilebilirdi” dedi.

Lemi Çelik

‘AYNI YOLU İZLEYECEKSE BAŞARI ŞANSI DÜŞÜK OLUR’

Trabzonspor’un eski futbolcularından Lemi Çelik, yeni yönetimin yeni bir planlamaya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ertuğrul Doğan’ın önceki yönetimde görev aldığını hatırlatan Çelik, “Başkan Doğan’ın transferlerde dahli ve etkisi vardı. Yani ekonomik bozulmanın paydaşlarındandı. Aynı yolu izleyecekse başarı elde etme ve kulübün ekonomisini düzeltme şansı düşük. Trabzonspor’un altyapısından daha fazla faydalanması gerekiyor. Bunun için altyapıya önem verilmesi ve oranın işleyişinin yeniden düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

Çelik, kulübün istikrara kavuşması için futbolu yönetecek sportif direktörlük birimine ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Teknik direktörler ve yönetimlerle yaşanan değişimlerin, kadro oluşturmada da sorun yaşattığını belirten Çelik, “Kulüpte futbol aklını yürütecek sportif direktörlük birimi oluşturulması gerekiyor. Trabzonspor’un kimliğini yapısını bilen biri seçilmeli. İzleme komitesinin çok iyi düzenlenmesi gerekiyor. Transferlere izleme komitesi ve teknik direktörün karar vermesi gerekiyor. Başkan ve yönetim, transferin sadece ekonomik boyutuyla ilgilenmeli” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir