Fransa’da da ‘Eris’ vakaları artıyor: ‘Tatil sezonu yayılımı artırmış olabilir’

İngiltere’nin ardından Fransa’da da Covid-19’un Omicron varyantının alt türevi olan Eris’in (EG.5.1) ülke genelinde yayıldığı açıklandı. Uzmanlar ‘Eris’in Fransa genelinde yayılmasının yaz tatili sezonuyla bağlantısı olabileceğine işaret etti.

Anadolu Ajansı’nın Uluslararası Fransız Radyosu’ndan (RFI) aktardığına göre, Fransız Halk Sağlığı Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Eris vaka sayılarındaki artışın tüm bölgelerde gözlemlendiği ancak en yüksek artışın popüler tatil bölgelerinde kaydedildiği bildirildi. Fransa’da, son günlerde Covid-19 şüphesiyle hastaneye kaldırılan kişi sayısında artış gözlemlenirken, açıklamada, Covid-19 şüpheli vakaların bir önceki haftaya kıyasla 15 ila 74 yaş arası bireylerde yüzde 25 artış gösterdiğini belirtildi.

‘YENİ VAKALARIN ÜÇTE BİRİNDEN FAZLASI ERİS’LE BAĞLANTILI OLABİLİR’

Kurumun açıklamasına göre, söz konusu oran 74 yaş üstü kişilerde yüzde 34 ve iki yaşın altıdaki bebeklerde yüzde 56 artış gösterdi. Nouvelle Aquitaine en yüksek sayıda pozitif vaka bildiren bölge olurken 31 Temmuz ila 6 Ağustos tarihlerinde yaptırılan PCR testlerinden 789’unun pozitif çıktı. Occitanie’de 730, Başkent Paris’in yer aldığı Ile-de-France’de 689 ve Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesinde 638 test sonucunun pozitif olduğu açıklandı.

Tatil bölgelerinde, insanların sosyalleşmek için festivaller ve diğer etkinliklerde bir araya gelmesinin Eris’in yayılma hızını tetiklemiş olabileceği aktarılırken yeni vakaların üçte birinden fazlasının, Eris bağlantılı olabileceği kaydedildi.

DSÖ: ERİS’İN YAYGINLIĞINDA İSTİKRARLI BİR ARTIŞ VAR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 9 Ağustos’ta Eris varyantına ilişkin bir rapor yayımlamıştı. Rapora göre, önceden ‘gözlem altındaki varyant’ olan ve statüsü ‘izlenmesi gereken varyant’ olarak değiştirilen Eris’in yaygınlığında istikrarlı bir artış olduğu belirtilmiş, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşılmıştı.

Mevcut kanıtlara dayanarak Eris’in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Covid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde ‘küresel düzeyde düşük’ olarak değerlendirilmişti. Eris’in, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği de kaydedilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir