Babacan açıkladı: İstanbul Sözleşmesi metine niye girmedi?

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Millet İttifakı’nın metinlerinde İstanbul Sözleşmesi’ne yeniden dönülmesine ilişkin bir maddenin neden yer almadığına dair açıklamada bulundu. Babacan, “İstanbul Sözleşmesi’ne dönülmesi ile alakalı 6 parti arasında tam mutabakat sağlanamadığı için bunu ortak politikalar metnine eklemedik. 6 partinin önemli bir ilkesi var 6/6 mutabakat. Bir partinin bile kuvvetli itirazı varsa o politikalar metnine girmiyor” dedi.

Babacan, Halk TV’deki Lider Masası programına konuk oldu, Bengü Şap Babaeker ve İsmail Küçükkaya’nın gündeme dair sorularını yanıtladı.

“Ölü sayısının açıklananın yaklaşık iki katı olabileceğine dair yaygın bir kanaat var”

Babacan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşanan ölü sayısına dikkati çekerek açıklananın tersine yaşamını yitiren yurttaşlarımızın sayısı en az iki katı olduğunu belirtti. Babacan, “Deprem bölgesinde bu kanaat çok yaygın. Gittiğimiz yerlerde, o ilin ya da ilçenin mezar sayılarına bakılıyor. Muhtarlardan bilgiler alınıyor; kaç kişi defnedildiğine dair. Bir de açıklanan sayılara bakıyorsunuz arada uçurum var. Sayıların yaklaşık olarak açıklananın iki katı olabileceğine dair yaygın bir kanaat var” ifadelerini kullandı.

“1 yılda yapılacak konutlar 6 ayda da yapılır”

Babacan, depremzelerede verilen konut sözüne de dikkati çekerek, “Şu an davet usulüyle müteahhitlere verilen 1 yılda 250 bin konut sözünü, biz 6 ayda 500 bin konut olarak yapabileceğimizi söylüyoruz. Maliyetler gerçeği yansıtmıyor. Belirtilen maliyetlerin yarısı tutarında konut yapılabilir. Ve ücretsiz olarak depremzedelere temin edilir. Bunlar biz iktidara gelince hızlıca yapacağımız şeyler” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir